Kwalifikowany
podpis elektroniczny
Czy to dla mnie?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co to jest podpis elektroniczny, do czego służy i czy warto go mieć? - przeczytaj nasz artykuł!

Zapewne zwróciliście uwagę, że z dnia na dzień używamy coraz mniej papieru. Nie kupujemy gazet, bo wiadomości sprawdzamy w internecie. Książki czytamy na ekranie czytników albo słuchamy audiobooków. Nie piszemy listów, ponieważ do kontaktowania się z innymi używamy aplikacji. Ograniczamy drukowanie i dokumenty wysyłamy jako pliki w załącznikach. Faktury dostajemy w PDF na adres e-mail lub na konto w internetowym biurze obsługi klienta.

Jednak, gdy zawieramy czy rozwiązujemy umowę, wciąż musimy podpisać stos kartek. Czyli pojawić się konkretnym miejscu i czasie, a czasem nawet poczekać w kolejce. W urzędzie, banku czy w salonie operatora.

Jeżeli chcesz to zmienić, zacznij używać podpisu elektronicznego. Zaoszczędzisz sporo czasu i energii, którą lepiej wykorzystać na ciekawsze zajęcia. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Zapraszamy do lektury!

Co to jest podpis elektroniczny?

Mówiąc najprościej, to twoja tożsamość zaszyfrowana w pliku. Używasz jej do podpisywania elektronicznych dokumentów. Bez wychodzenia z domu!

Czy podpis elektroniczny jest zgodny z prawem?

Kwalifikowanym podpisem elektronicznym, tak samo jak odręcznym, potwierdzasz swoją wolę i zgodę. Na przykład na warunki umowy z bankiem albo pracodawcą. I możesz to zrobić na swojej kanapie! Jeżeli interesują Cię szczegóły, odsyłamy do ustawy z dnia 5 września 2016 r.o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

E-podpis – jaki jest koszt?

Cena zależy od:

 • czasu ważności,
 • wersji – mobilnej lub z kartą i czytnikiem.

Jak używać podpisu elektronicznego?

Najlepiej skorzystać z mobilnej wersji o nazwie SimplySign. Aplikacja na urządzenie przenośne daje Ci pełną swobodę działania. Dzięki niej podpiszesz dokumenty w każdym miejscu. Dostępna jest też wersja podpisu zapisanego na karcie, którego używasz w zestawie z czytnikiem podłączonym do komputera.

5 powodów, dla których warto używać kwalifikowanego podpisu elektronicznego:

 1. Masz dowód, że jesteś autorem lub właścicielem dokumentu.
 2. Zabezpieczasz dokument przed modyfikacjami.
 3. Używasz go tak samo jak podpis odręcznego i jest uznawany przez sądy i inne instytucje.
 4. Możesz zdalnie podpisywać dokumenty.
 5. Nie musisz czekać w kolejkach.

Czy każdy podpis elektroniczny jest taki sam? Który wybrać?

Jest kilka rodzajów e-podpisu. Wybierz ten, z którym zrobisz najwięcej. Czyli kwalifikowany podpis elektroniczny.

Wykorzystasz go w sprawach prywatnych i służbowych do:

 • podpisywania umów cywilno-prawnych (np. umowy o pracę, umowa najmu mieszkania),
 • składania deklaracji PIT i sprawozdań finansowych do e-KRS,
 • potwierdzania tożsamości w komunikacji z urzędami (e-Deklaracje, Program Płatnik, ePUAP).


Taki podpis działa nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Daje najwyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ zanim go otrzymasz, twoja tożsamość zostanie bardzo dokładnie sprawdzona. 

Skąd wziąć kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowanego e-podpisu, który będzie zgodny z prawem, nie da się zrobić samemu. To nie jest zdjęcie twojego odręcznego podpisu albo jego skan. To nie jest też podpis zrobiony myszką w programie graficznym. 

Dlatego kwalifikowany e-podpis zamówisz tylko u kwalifikowanego dostawcy usług zaufania- Centrum Autoryzacji (CA). Takiej jak Certum. Jest to firma upoważniona i nadzorowana przez państwo do tworzenia i wydawania podpisów. Centra te podlegają rygorystycznym regulacjom i cyklicznym audytom zgodności z nimi.

W Certum pracują bardzo doświadczeni prawnicy oraz informatycy. Od ponad 20 lat zajmują się tym tematem.  Dzięki nim twoje dane są zaszyfrowane i bezpieczne. Nikt go nie podrobi ani nie ukradnie. A twój kwalifikowany e-podpis Certum zawsze działa i jest honorowany wszędzie. Co więcej, podpis elektroniczny można wydać bez osobistej wizyty! Wystarczy połączenie wideo z konsultantem, podczas której nastąpi weryfikacja niezbędnych szczegółów. Do niedawna konieczne były odwiedziny w stacjonarnym punkcie wydawania e-podpisów.

Jeżeli masz już swój e-podpis możesz cieszyć się:

 • wygodą używania
 • oszczędnością czasu
 • ograniczeniem zużycia papieru
 • bezpiecznym i nowoczesnym narzędziem
 • łatwą obsługą e-dokumentów bez wychodzenia z domu


Koniecznie powiadom swoich znajomych i rodzinę o możliwościach i zaletach e-podpisu. Twój osobisty, cyfrowy certyfikat będzie sprawdzał się nie tylko w sprawach prywatnych, ale także służbowych.  Coraz więcej spraw możemy załatwiać bez użycia papieru, co sprawia, że nasze działania są szybsze, ale też bardziej przyjazne środowisku. Nie zwlekaj i skontaktuj się z wydawcą kwalifikowanego e-podpisu jeszcze dziś!

Porozmawiajmy o podpisie elektronicznym SimplySign!

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji.

* - stawka za minutę połączenia zgodnie z cennikiem operatoraInfolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzianach 8:00 - 16:00
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora, którym jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdańsku, ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk.

Przetwarzamy Państwa dane w celu:
- przygotowanie odpowiedzi na złożone zapytanie
- przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej

W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do: dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod tym adresem.
Dziękujemy! Twoja wiadomość została odebrane! Niebawem się z Tobą skontaktujemy.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Formularz kontaktowy
Dziękujemy! Twoja wiadomość została odebrane! Niebawem się z Tobą skontaktujemy.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.